Muradiye Cad., No:25 Saf Han Kat:6 Sirkeci İstanbul
+90 212 526 20 90

Kauçuk Bilgisi

Kauçuk ağacı

Doğal kauçuk, Güney Amerika’ya özgü bir ağaç olan Hevea Brasiliensis’ten elde edilir. Amazon’daki yağmur ormanlarına benzer özellikler gösteren ve alçak irtifada yer alan ormanlarda yetişen bu ağaç türü doğal ortamında 34 metre yüksekliğe kadar çıkar, ekim alanlarında ise 24 metre yüksekliğe kadar büyür. Diğer ağaçlar, çalılar ve otsu bitkiler de kauçuk üretir, ancak bunlar Hevea Brasiliensis kadar verim sağlamazlar.

Endüstri tarihi

Kauçuk hakkında ilk bilgiler, Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına 1496’da yaptığı ikinci seyahat ile Avrupa’ya ulaşmıştır. Ancak kauçuğun tarihçesi çok eskilere gitmektedir keza daha sonra yapılan araştırmalarda Güney ve Orta Amerika uygarlıklarından kalan kalıntılarda en az 900 yıllık ham kauçuk topakları bulunmuştur.

Kauçuk çeşitleri

Günümüzde her türlü endüstriyel kullanım için, o kullanım alanı için ideal özellikler taşıyan kauçuklar kullanılmaktadır. Geniş anlamda doğal ve sentetik olmak üzere iki gruba ayrılan kauçukların 250’den fazla farklı çeşidi bulunmaktadır.

Kullanım alanları

Kauçuk ürünleri insan hayatının nerdeyse her alanında yer almaktadır. Ev yaşantısından, endüstrinin çeşitli alanlarına, hammaddeden, nihai ürüne kadar, hem doğal kauçuk hem de sentetik kauçukların farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Özellikle otomotiv sektöründe çok ağırlıklı olarak kauçuk kullanılmaktadır.  Araç lastiği sektörü en çok kauçuk tüketen sektördür, ortalama olarak dünyada kauçuk tüketiminin yaklaşık %60’ı lastik sektörü tarafından gerçekleştirilmektedir. Araç lastiği sektöründe ilk yıllarda ağırlıklı olarak doğal kauçuk kullanılmış olsa da, günümüzde ağırlık sentetik kauçuğa kaymıştır.