Muradiye Cad., No:25 Saf Han Kat:6 Sirkeci İstanbul
+90 212 526 20 90

Off spec kauçuk hamuru

Lastik üreticileri, hedefledikleri gereksinimleri karşılamayan ve henüz pişmemiş ve vulkanize olmamış hamurları off spec yani spesifikasyon dışı olarak belirleyek, üretim hattında kullanmayıp, piyasaya vermektedir. Off spec hamurlar aynı zamanda off grade – standart dışı veya off prime – asıl olmayan olarak da adlandırılmaktadır.

Sırt lastiği olarak hazırlanmış yarı işlenmiş hamurlar veya lastik üretimi sırasında kullanılan diğer hamurlar off spec hamur olarak değerlendirilmektedir. İçerdikleri pişmiş (cured) kısımların yoğunluğu ve kirlilik oranlarına göre A, B ve C olarak sınıflandırılırlar.

A sınıfı nispeten homojen, yanık/pişmiş kısımları %1-5 civarı olan ve direk olarak üretim hattına alınabilecek hamurları tanımlarken, C sınıfı çoğunlukla farklı sınıfların karışımından oluşan parçalar içerir ve çeşitli işlemlerle hamuru rafine edebilme bilgi ve kapasitesine sahip üreticiler tarafından tercih edilir.

Kauçuk hamuru kullanan üreticiler, hamur sayesinde asıl yani prime polimeri daha az kullanarak, üretim maliyetlerini düşürebilmektedir.

Şayeste Kauçuk bünyesinde satılan kauçuk hamurları:

  • Avrupa’da bulunan lastik fabrikalarından gelen
  • Off spec – A sınıfı
  • Doğal kauçuk NR ve SBR karışımı
  • Pişmemiş ve vulkanize olmamış
  • Üretim esnasında karıştırılan akseleratör ve karbon siyahı içeren
  • İçerisinde metal veya lif bulunmayan
  • Ortalama sertlik değeri 55-65 Sha olan
  • Yüksek aşınma, kopma, uzama değerlerine sahip hamurlardır.

Tercihinize göre sheet (yaprak), slab (kalın parçalar) veya şerit formunda hamur sağlayabiliriz.

Kullanım alanları: Conta, Konveyör Bant, Ayakkabı Tabanı, Paspas, Takoz, Hayvan Yatakları

Fiziksel görünüm: Katı, siyah renkte

Paketleme: 800-1000 kiloluk palet veya plastik kutu içerisinde wigwag/sheet (çaprazlama yaprak), slab (kalın parçalar) veya şerit formunda

Depolama: Kuru ve serin bir depoda 40 derece sıcaklığın altında, güneş ışığından korunacak şekilde depolanır. Raf ömrü 12 aydır.

Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İletişim