Muradiye Cad., No:25 Saf Han Kat:6 Sirkeci İstanbul
+90 212 526 20 90

Piyasa adı: Hızlandırıcı

Açıklama: Vulkanizasyon, kauçuk moleküllerinin zincirlerden oluşan üç boyutlu bir ağa dönüştürüldüğü çapraz bağlama işlemidir. Ancak kauçukların sadece kükürt ile vulkanizasyonu yavaş gerçekleşir. Bu yüzden, vulkanizasyon hızını artırmak ve vulkanizasyonun daha düşük sıcaklıkta ve daha yüksek verimlilikle ilerlemesine sağlamak için kauçuk karışımına hızlandırıcılar eklenir. Günümüzde 150’den fazla farklı kimyasal hızlandırıcı olarak kullanılabilmektedir, bunlardan yaklaşık 50’si yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu hızlandırıcı, nitrojen veya sülfür veya her ikisini birden içeren organik maddelerdir. Hızlandırıcılar işlem esnasında oynadıkları role göre Birincil veya İkincil hızlandırıcılar olarak sınıflandırılırlar.

Akseleratör

Ait olduğu grup Vulkanizasyon hızı

Sınıfı

CBS, TBBS, MBS, DCBS

Sulfenamides Hızlı Birincil hızlandırıcı

MBT, MBTS, ZMBT

Thiazole Yarı Ultra hızlı

Birincil hızlandırıcı

TMTM, TMTD, DPTT, TBzTD

Thiuram Ultra hızlı

İkincil hızlandırıcı

ZDMC, ZDEC, ZDBC, ZBEC

Dithiocarbamate Ultra hızlı

İkincil hızlandırıcı

DPG, DOTG Guanidine Yavaş

İkincil hızlandırıcı

 

Türleri:

CBS-80: N-Cyclohexyl-2-benzothiazole sulfenamide, sulfenamide grubundan, birincil akseleratör olarak kullanılır. Gri beyaz granül formundadır, NR, IR, SBR, NBR, HR ve EPDM için uygundur. Normal işlem sıcaklıklarında kullanıldığında etkili ve güvenli olur, kavrulmaya sebep olmaz.

MBTS: Dithiobis(benzothiazole), thiazole grubundan, birincil akseleratör olarak kullanılır, ultra hızlı ancak MBT’ye göre daha yavaş etki gösterir. Açık sarı veya beyaz toz formundadır. NR ve tüm sentetik kauçuk türleri için uygundur. Ağırlıklı olarak lastik, kauçuk eşya imalatında kullanılır. Sentetik kauçuklarda genellikle ikincil hızlandırıcı ile birlikte kullanılır.

DPTT: Dipentametilen tiyuram tetraheksasülfür, kükürt taşıyan bir hızlandırıcıdır. Açık sarı toz formundadır. NR, SBR, EPDM ve NBR için ikincil hızlandırıcı olarak kullanılır. Karışım içerisinde kolayca dağılır. Nitrozamin üretmez.

DTDM:  Beyaz renkli toz kristali formundadır. NR ve sentetik kauçuklarda ısı ve yaşlanma direnci sağlar.

TMTD: Tetramethylthiuram Disulfide, thiuram grubundan. Beyaz veya açık grimsi toz veya topak formundadır. Kauçuk endüstrisinde, ağırlıklı olarak lastik, lastik ayakkabı, kablo vb. imalatında kullanılır. Karışımdaki tek hızlandırıcı, ikincil hızlandırıcı veya kükürt verici olarak çok amaçlı olarak kullanılabilir.

ZDBC: Çinko dibutilditiokarbamat, doğal, sentetik kauçuk ve lateks için ultra hızlı akseleratör olarak kullanılır. Beyaz veya açık sarı toz formundadır, beyaz, renkli veya şeffaf kauçuk karışımlarında kullanılabilir. Yapıştırıcılarda stabilizatör ve pişmemiş kauçuklarda antioksidan olarak da kullanılır.

ZDEC: Zinc diethyldithiocarbamate birincil veya ikincil akseleratör olarak kullanım alanı bulan ultra hızlı hızlandırıcıdır. Doğal kauçuk, sentetik kauçuk, tabii lateks ve sentetik lateks için kullanılabilir. Beyaz veya açık sarı toz formundadır. Latekste, thiazole grubu hızlandırıcılar gibi diğer tiplerle birlikte kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edilir. Kauçuk kaplı kumaşlar, lateks ürünler ve kauçuk çimentosu vb. için kullanılır. ABD’de FDA onaylıdır.

Fonksiyon: Hızlandırıcı

Görünüm: Beyaz veya sarı renkte toz, topak veya granül

Ambalaj: 25 kg çuval

Kullanım alanları: Kauçuk üretimi, kozmetik, boya, plastik üretimi

Depolama: Orijinal ambalajında, kuru, serin ve iyi havalandırılmış bir yerde saklayın. Yüksek ısı ve direkt güneş ışınlarından koruyun. Raf ömrü üretim tarihinden itibaren 2 yıldır.

Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İletişim