Muradiye Cad., No:25 Saf Han Kat:6 Sirkeci İstanbul
+90 212 526 20 90

Piyasa adı: Yaşlanma geciktirici, oksidasyon geciktirici

Açıklama: Kauçuğun endüstriyel alanda kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde kauçuktan yapılan ürünler kısa sürede yumuşak ve yapışkan hale geliyordu. Araştırmalar sonucunda, kauçuğun bozulmasının sebebinin atmosferdeki oksijenle reaksiyona bağlı olduğunu tespit edildi.

Oksidasyon süreci, kauçuklarda zincir kesilmesine ve çapraz bağların kopmasına sebep oluyor ve kauçuk ürününde olumsuz renk değişimi, esneklik kaybı, uzama kaybı, düşük darbe direnci, çatlama ve yüzey bozulmaları meydana getiriyor. Günümüzde bazı fenoller, hidroksilamin türevleri ve ikincil aromatik amin türevleri oksijenin degrade (bozunma) etkilerini geciktirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Türleri:

IPPD (4010): Parafenilen diamin antidegradantlar birincil antioksidanlar olarak işlev görür ve antioksidanların en güçlü sınıfı olarak kabul edilir. Araç lastiklerinde, kayışlarda ve kalıplanmış ve ekstrüde edilmiş kauçuk ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek derecede lekeleme özelliklerinden dolayı beyaz veya renkli ürünlerde tercih edilmez. Kauçuk karışımlarına uzun vadeli koruma sağlar, karışım içerisindeki oranı arttıkça etkinliği artar.

6PPD (4020): IPPD ile aynı kimya grubundandır ve benzer özellikler taşır. Ancak IPPD’ye göre daha az uçucu olduğu ve suya daha az sızdığı için, eşit dozlarda kullanıldığında IPPD’den daha iyi performans gösterir. Ayrıca IPPD gibi cildi tahriş etme özelliğine sahip olmadığı için IPPD yerine tercih edilir.

TMQ: Lastik, lastik galoş, kauçuk hortum, yapışkan bant, elektrik teli kablosu ve diğer kauçuk ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. TMQ’lar orta derecede boyama ve renk değiştirme özelliğine sahiptir, bu nedenle renkli ürünlerde küçük dozlarda kullanılabilir. Polimerik yapısı nedeniyle düşük uçuculuğa sahip olması, elastomer içerisinde maksimum tutulumu mümkün kılar. Düşük dozajlarda bile etkili olan bu antioksidan, kauçuk karışımlarının işleme ve pişme özelliklerine etki etmez.

Fonksiyon: Geciktirici, koruyucu

Görünüm: Koyu mor, kahverengi veya siyah pastil

Kullanım alanları: Kauçuk üretimi, kozmetik, boya, tarım, seramik, çimento

Ambalaj: 25 kg torba

Depolama: Orijinal ambalajında, kuru, serin ve iyi havalandırılmış bir yerde saklayın. Yüksek ısıya veya direkt güneş ışınlarına maruz bırakmaktan kaçının. Raf ömrü üretim tarihinden itibaren 2 yıldır.

Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İletişim